Blaze v Osoblaze

Datum konání: 6. 5. - 11. 5. 2009
Sekce: Stalo se
Autor: Jana
Vloženo: 20.5.2009
Upraveno: 29.7.2010

Přátelé, když už mi byla předána ta čest sepsat tento zápis, chtěla bych říct, že tento výlet, na který jste nás vzali, se nám opravdu velmi líbil a těch pár zbývajících etap bych též ráda jela. S výhledem na Orlické hory a Krkonoše tuším, že se mám na co těšit :-), ale ten Adršpach by to mohl alespoň částečně napravit. Mimo jiné, i ten termín, který jsem vpodstatě stanovila já, byl vybrán s ohledem na počasí velmi vhodně. Promokli jsme až při návratu domů z Černého Mostu do Počernic a to velmi solidně.

Po některých nedorozuměních při zařizování dopravy, jsme si spokojeně v Hutníku vychutnávali fakt, že máme 9 rezervací na kola, ačkoliv vezeme pouze 4. Ale vše dobře to dopadlo a sekce Hutník se setkala se sekcí Pendolíno večer ve středu 6.5. v Bohumíně na nádraží. Jediné, co mě moc neuklidňovalo bylo to, že jsme byli pouze ve výšce 200 m.n.m. Sekce Hutník: Káča, Míša, Janka, Roman, sekce Pendolíno: Monča, Péťa, Milan. Vůdce nám sehnal ubytování v nádražácké ubytovně, takže jsme si v klidu mohli dat pivo, pizzu, vyhlídnout podniky na snídani a jít spát. S představou vstávání v 7:30, jsme stejně nemohli někteří dospat a v 9 jsme zasedali do pedálů.

První den 7.5.

Bohumín-Chuchelná-Rohov-Kobeřice-Opava-Úvalno-Krnov, cca 80km.
Cesta rovinatá, občas nějaké zatáčky, Míšova píchlá duše a málem bych zapomněla – nové kolo, oběd v Opavě. O nečo horší to bylo odpoledne, kdy se Milan začal za námi opožďovat a když jsme dojeli do Krnova, zcela zezelenal. Večer to bylo jestě horší, protože jsme prohráli hokej se Švédy. Spali jsme v ubytovně s televizí, ale už nevím jaké :-). Ráno jsme očekávali s trochou napětí, jak bude Milanovi. Bohužel to nespravily ani banány s rohlíkem k snídani, Milan nám přenechal vrcholové prémie a opustil nás směrem Praha.

Druhý den 8.5.

Krnov-Město Albrechtice-Rusín-Bohušov-Osoblaha-Jindřichov-Zlaté Hory, cca 80km.
Cesta rovinatá, vítr v zádech i v čele, krásný slunečný den, Romčův zlomený drát. Jako vsuvku bych moc chtěla poděkovat pánům s pomocí vycentrování kola. Druhý den byl tedy alespoň pro mě zajímavější. Zjistila jsem, co to znamená, když je na mapě značená silnice a jak to může vypadat ve skutečnosti. Rychlost se snížila asi tak na 8 km/hod a bála jsem se každého kamínku. Blížili jsme se do zapomenutého kraje – Osoblažského výběžku. Nerada bych šířila nějaké historicky mylné informace, tak se raději zdržím komentářů. Každopádně zapomenuté městečko s velkým památníkem, úzkokolejkou, snad jen panelovými domy a milou paní hostinskou na mě udělalo opravdu silný dojem. Po obědě ještě nás čekalo pár desítek km proti větru a přejezd přes sedlo do Zlatých Hor. Ve Zlatých Horách Romča okouzlil pána v servisu, který mu opravil kolo ještě téhož večera. A Monča asi okouzlila pana majitele penzionu, protože se nám podařilo sehnat nocleh v krásném apartmánu s ještě krásnější koupelnou za 150 Kč.

Třetí den 9.5.

Zlaté Hory-Mikulovice-Vidnava-Javorník-Bílá Voda-Javorník-Uhelná, cca 80km.
Do Javorníku to bylo ještě po rovině, takže nás trápil „jen“ ten vítr v čele a mě těšilo, kolik hraničních patníků potkáváme. V Javorníku (stále 280 m.n.m.) následoval oběd a byla před námi horská etapa Rychlebských hor se „zpevněnými“ cestami. Po důkladném prozkoumání mapy a čárkovaných či plných čar, padl návrh, na který byl Míša patřične hrdý – co kdybychom zkusili část Rychlebských hor bez brašen a tak jako tak skončíme stejně zpět v Javorníku? Jednoznačně schváleno, trochu jsme si zastoupali, okusili ty nezpevněné cestičky, projeli se v lese a mohli tak s klidnou duši říct, že jsme objeli celý výběžek a otestovali Rychlebské hory. Zítra jedeme údolím. Spali jsme v Uhelné na sále v hospodě. Nejdříve jsme si vyhlídli fotbalový stadión, pak se usadili v místní čtyřkové hospodě a při účtování jsme nechali Monče volný prostor k debatě s panem hostinským. Zařídili jsme si tak krásný večírek a nocleh na sále. Mimo jiné jsem od Misíků dostala instrukce k jízdě po nezpevněných cestách. Jedna mi říkala, že musím jezdit rychle a druhý se mě neustále snažil přesvědčit, že mé kolo je na takové cesty stavěné :-). Těžké uvěřit, ale uznávám, trochu to fungovalo.

Čtvrtý den 10.5.

Uhelná-Skorošice-Žulová-Lipová Lázně-Ramzová-Branná-Staré Město pod Sněžníkem-Stříbrnice-Návrší, cca 60km.
Musím poznamenat, že už jsme se dostávali výše než do 200 m.n.m. Potkávali jsme zajímavé úkazy: jeskyně Rasovna, žel.zast. Lázně Lipová jeskyně, která byla na kopci, oslňující fabrika uprostřed lesa a v neposlední řadě na výšlap na Ramzovou, na jež asi hned tak nezapomeneme. Obědvali jsme v Branné a měli před sebou už asi jen 20 km, ale i ty mi připadaly jako strašně dlouhé. Krásný den zakončily ještě krásnější nahuštěné vrstevnice nad Stříbrnicí. To, že to Móňa s Péťou všechno vyšlápnou, jsem si začínala zvykat, ale že i Kačenka! Smekám :-), mě ten kopec za tu námahu a přesvědčování sama sebe nestál. Na Návrší nás přivítal úžasný výhled, dvě mazlivá psiska a příjemný pan majitel chaty, který nás nechal umýt a přespat ve srubu vedle chaty. Musím uznat - zase luxusní nocleh, již asi v 800 metrech.

Pátý den 11.5.

Návrší-po úbočí Kralického Sněžníku a dál-Vojtíškov-Červený Potok-Horní Morava-Heřmanice-Lichkov, cca 50km.
Horská etapa do Vojtíškova, ač zprvu vypadala jako vrstevnice, vůbec žádná vrstevnice nebyla. Nejvyšší bod etapy byl Jasaní hřbet ve výšce 992 m.n.m. Pak už jsme jen sjíždeli k řece Moravě, ovšem díky těm vašim pravidlům jsme ještě museli do dalšího zapomenutého kraje – Heřmanic. Ač to celý den vypadalo, že každou chvílí musíme bezpodmínečně zmoknout, stále se tak nedělo. Kdyby pršelo, třeba bychom tam nemuseli a ušetřili bychom si asi 20 km a slušnou dávku vrstevnic. Samozřejmě musím dodat, že i ten výlet k hranicím do Heřmanic stál za zmínku. Nejvíce mě zaujala slova pana hostinského v Heřmanicích, ve vesničce na konci světa: „A kde vy jste se tu vlastně vzali?“, což perfektně dokreslovalo situaci, kde ve vesničce nebyla ani noha a venku se ženili čerti. Stále ovšem nepršelo. Čekalo nás posledních 15 km do Lichkova, vlak jsme bez potíží stíhali, v Lichkově nebyla otevřená žádná hospoda, natož naše vysněná cukrárna... Koupili jsme si lístky pro sebe, lístky pro kola a dorazili do Prahy. Myslela jsem si, že jsme poučeni z cesty tam, ale i tady jsme čelili velmi zajímavé situaci, sice jiného rázu, ale to už bych nechala s dovolením na Péťovi, ať se rozepíše... :-)

GalerieŠtítky: Fotky, Kolem Česka

Komentáře

Přidat nový komentář

Autor: Petr
Vloženo: 3.6.2009 16:37:43
Vydařený zápis, taky bych chtěl umět být takhle stručný.
Co se stalo cestou zpět neprozradím, zničil bych tím kouzlo otevřeného konce příběhu ;-)
Autor: Monika
Vloženo: 3.6.2009 14:41:15
Jani, smekám já. Krásný, stručný, výstižný a ještě vzbuzující zvědavost, co že jsme to zažili cestou zpět.... Více takových zápisů. /thumb up/
Autor: Jana
Vloženo: 21.5.2009 12:34:42
To je prosty obdiv, ze v sobe mas toho souteziveho ducha prekonavat sama sebe:-).
Autor: Katchenka
Vloženo: 20.5.2009 21:21:54
Díky za rychlý zápis, zdá se, že se vám akce opravdu líbila. Ale ta nadmořská výška tě evidentně stresovala... Jenom nevím, co si mám myslet o tvém údivu nad tím, že jsem vyšlápla na Návrší?? :-)

Krátce

Nyní nejsou žádné novinky
Zobrazit všechny

Jirka K. (19.11., 22:44)

Ahoj Veroniko (Jiravova), kdyz TAK prodaval Almanach, taky jsem si jeden koupil, avsak jeho cesta ke me se zadrhla u tebe, od te doby te cas od casu zadam o jeho zaslani, minimalne 20x, avsak marne, mozna je to jiz 3 roky, utika to. Na emaily mi neodpovidas, coz me mrzi, mozna bych te mohl stat aspon za nejakou odpoved. Tabor, Pantakovky, Vojanky, konici ... jses na prijmu, Almanach ... ticho. Prosim, posli mi Almanach postou na moji adresu, klidne muze byt i poskozeny, postovne ti proplatim. Nebo aspon napis, ze na me kasles, at mame vsichni jasno. Preji hezky den. Jirka

Lilka (27.8., 11:05)

TeoCup je 9. - 11. listopadu.

Kamila (6.9., 14:28)

kde jede na lesní hry? :-)

Alena B. (26.9., 14:47)

Víme, kdy bude TeoCup?

Milan (13.8., 20:07)

Předběžné termíny mých zápasů finále tenisové ligy: ne 14/8 v 9:00 Jirka Rada (Záběhlice), pá 19/8 v 18:00 Mrož (Braník), út 30/8 v 18:00 Martin (Braník)

Milan (20.7., 13:05)

Hola, hola! Zde inzerované koncerty jsou sice obvykle jiného druhu, ale uvítám, kdyby se někdo chtěl přidat k mému koncertního podzimu: 6.9. Wolf Alice, 13.10. PJ Harvey, 8.11. Placebo. Kdyžtak se ozvěte!
Vstup do pokecu

Uživatelská nabídka

Login
Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Leden 2019
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Hledání

Poslední změna: 18.8.2018, 19:19:55