Zpráva z Jhansi

Datum konání:
Autor: Radek
Vloženo: 21.9.2006
Upraveno: 22.9.2006
Ahoj Dvacítko,

stalo se již tradicí, že 20-koví cestovatelé posílají ze svých cest cestopisy. Já sice nejsem žádný cestovatel, ale přihodilo, že sedím již 4-tou neděli uprostřed Indie. Totiž abych parafrázoval Jirotkova Saturnina: Tak dlouho jsem si lebedil v pohodlí a mírném klimatu střední Evropy a z Prahy jsem nevystrkoval nos dále než do Vídně či Mnichova, až mi osud prokázal tu službu, že mne popadl za límec a vyhodil ven na mráz. Vlastně o žádném mrazu nemůže být ani řeč, tady je rozhraní mezi subtropickým a tropickým monzunovým klimatem. Právě skončilo období dešťů, takže do jejich takzvané zimy je dost daleko a je tady opravdu horko. Nejnižší ranní teploty okolo 25-ti stupňů a kolik jsou nejvyšší denní teploty, to se radši ani neptám. Útěchou mi může být jen to, že před začátkem období dešťů, tj. v květnu a v červnu, je tady horko ještě větší.

Osud mi tedy prokázal tu službu, že mne vyhodil asi 12 km od města jménem Jhansi ve státě Utar Pradesh v Indii. Na první pohled se může zdát, že jsem daleko od veškeré civilizace, rozhodně zde nepotkáte žádného zahraničního turistu. Nejbližší turistická zajímavost, jakési Kajuraho či co, s něčím jako muzeem Kamasútry, je prý odsud 2 hodiny jízdy. No a Agra s tím svým Taj Mahalem je odsud dokonce 5 hodin jízdy vzdálená. Nicméně mne osud dopravil doprostřed jakési oázy pohodlí uprostřed drsného okolí rozvojové země. Tato oáza má název BHEL Jhansi a vyvolává ve mně zajímavé asociace z dětství. Starší z vás se v dětství možná také setkali s knihou N. Nosova "Neznajka v Solněčnom gorode". A právě uprostřed něčeho takového jsem se ocitl. Pravda od okolní bídy a špíny je oáza oddělena zdí a ochranka, která stojí u bran vypadá jako regulérní armáda. Mají fakt vojensky vypadající uniformy a jsou vyzbrojeni puškami a sem tam je možné zahlednout i plně automatickou zbraň (samopal), kterou v ČR smí mít jen armáda a policie. Je zde ovšem cítit i britská tradice, takže všelijací velitelé mají v ruce hůl, jako ukázkový důstojník Jejího veličenstva z nějakého historického filmu.

Oáza se vlastně skládá ze dvou částí, mezi kterými vede silnice z Jhansi směrem na Bhopal. Tou lépe střeženou částí je továrna vyrábějící velké transformátory a motorové lokomotivy. Bez náležitého povolení sem neproklouzne ani myš. A pokus přinést si sem bez velmi obtížně získatelného povolení fotoaparát bude pokládáno za špionáž. Ochranka namátkově kontroluje i mobilní telefony, zda nemají vzadu objektiv integrovaného foťáku. Nicméně tou zajímavější částí oázy je vesnice, kde bydlí kmenoví zaměstnanci továrny. Mimochodem již v továrně je možné odlišit tyto rovnější mezi rovnými. Kmenoví zaměstnanci, tj. ti s pracovní smlouvou na dobu neurčitou, mají jednotné oblečení. Počínaje obyčejnými dělníky, přes mistry, techniky, úředníky až po managery a ředitele mají všichni naprosto stejné světle šedé košile a kalhoty v téže barvě. Kdo neví, že ten Sikh s uhlazeným turbanem a s plnovousem je ředitel lokomotivky, ten nemá šanci ho odlišit podle oděvu od dělníka. Protože ani dělníci si svou šedou košili rozhodně nezamažou. Pracují totiž velice opatrně a když si, nedej bůh, přeci jen při práci umažou ruce, tak si je běží zase umýt. Kromě šedých košil se nyní v továrně vyskytují i lidé v obyčejném občanském oděvu. To jsou ovšem pracovníci, kteří jsou najatí jen dočasně a když nebude práce, tak můžou být okamžitě propuštěni.

Takže se vrátím ve svém vyprávění k vesnici, která mi trochu asociuje výše zmíněné Sluneční město a to nejen proto, že zde skoro pořád pálí slunce. Opravdu tu panuje něco jako komunismus v malém. Peníze se uvnitř prakticky nedají za nic utratit. Pokud chceme nějaké to pivo, musíme si objednat přes příslušného managera auto s řidičem, řidiči dát potřebné peníze a ten nám z obchůdku v sousední "špinavé" vesnici přiveze pár kartonů piva a nějakou tu láhev vodky. A propos pivo zde není až tak špatné. Je sice vyráběno zde, ale pravděpodobně jde o Australskou licenci. Obsahem alkoholu odpovídá zhruba naší 12ce a je v hnědých skleněných lahvích po 0,65 litru. Láhve nejsou ukládány do přepravek, ale do kartónových krabic a funguje tady jakási automatická recyklace. Prázdné lahve necháváme na verandě na parapetu a odtud jsou někým automaticky předávány do systému, který zaručuje jejich nové naplnění v pivovaru. Proste prázdné lahve z našeho pohledu samy mizí a na trhu jsou neustále k dostání lahve plné.

Ovšem kromě piva a vodky, které se v našem Slunečním městě vůbec nevyskytují je zde pro nás všechno potřebné k životu zadarmo. Ubytování, stravování, balená voda, klimatizace, elektřina, počítač s připojením na Internet ... atd. Jen tak mimochodem, přestože máme k dispozici balenou vodu dle potřeby, tak je zde vodovod se studniční vodou, která se dá pít stejně jako voda z vodovodu v Čechách. K vodovodu přirozeně patří i kanalizace, což jsou vymoženosti, které se v okolních sídlech evidentně nevyskytují. Možná tak v Jhansi, to je větší město, ale jinde ne . Šedé košile, prý sice nemají všechno zadarmo, ale za nějaký symbolický poplatek typu oběd za 1 rupii (=cca. 50 hal) apod. Takže něco jako komunismus byť jen malém a jen pro někoho, protože z výhod zde těží jen šedé košile se svými rodinami a cizinci ubytovaní v Guest Houseu, ostatní ne. Nikdy jsem v praxi neviděl izraelské Kibucy, ale bylo by jistě zajímavé srovnání, jak to funguje tady a jak v Kibucech.

Tolik tedy první a snad i poslední zpráva od vašeho dočasného dopisovatele z BHELu Jhansi. Vrací se totiž 28. domů. Aspoň doufám, že odsud odjedu 26. večer a 28. v poledne budu v Praze. Tady je totiž Indie a vůbec nic zde není jisté. Podle původního plánu jsem měl být touto dobou již v New Dheli, tedy asi tak na půli cesty domů.

zdraví,
Radek F.

Štítky: Článek nemá štítky

Krátce

Nyní nejsou žádné novinky
Zobrazit všechny

Jirka K. (19.11., 22:44)

Ahoj Veroniko (Jiravova), kdyz TAK prodaval Almanach, taky jsem si jeden koupil, avsak jeho cesta ke me se zadrhla u tebe, od te doby te cas od casu zadam o jeho zaslani, minimalne 20x, avsak marne, mozna je to jiz 3 roky, utika to. Na emaily mi neodpovidas, coz me mrzi, mozna bych te mohl stat aspon za nejakou odpoved. Tabor, Pantakovky, Vojanky, konici ... jses na prijmu, Almanach ... ticho. Prosim, posli mi Almanach postou na moji adresu, klidne muze byt i poskozeny, postovne ti proplatim. Nebo aspon napis, ze na me kasles, at mame vsichni jasno. Preji hezky den. Jirka

Lilka (27.8., 11:05)

TeoCup je 9. - 11. listopadu.

Kamila (6.9., 14:28)

kde jede na lesní hry? :-)

Alena B. (26.9., 14:47)

Víme, kdy bude TeoCup?

Milan (13.8., 20:07)

Předběžné termíny mých zápasů finále tenisové ligy: ne 14/8 v 9:00 Jirka Rada (Záběhlice), pá 19/8 v 18:00 Mrož (Braník), út 30/8 v 18:00 Martin (Braník)

Milan (20.7., 13:05)

Hola, hola! Zde inzerované koncerty jsou sice obvykle jiného druhu, ale uvítám, kdyby se někdo chtěl přidat k mému koncertního podzimu: 6.9. Wolf Alice, 13.10. PJ Harvey, 8.11. Placebo. Kdyžtak se ozvěte!
Vstup do pokecu

Uživatelská nabídka

Login
Prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Leden 2019
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Hledání

Poslední změna: 18.8.2018, 19:19:55