Australský zpravodaj 3

Datum konání: 14. 2. 2004
Autor: Administrátor
Vloženo: 14.2.2004
Upraveno: 12.6.2005
Počet zobrazení: 70

Vazeni ctenari,

Pokud se Vam zdalo, ze se zpravodaj na pomerne dlouho odmlcel, tak mate pravdu a nebyla to zavada na Vasem prijimaci. Redakce jednoduse nestiha. Krom sebevzdelavani redaktoru a zpracovavani prispevku do rubriky veda, je totiz zavalena monitorovanim Brisbanskeho spolecenskeho zivota a pripravou specialnich cestovnich cisel, ktera by mela vyjit v horizontu 2-3 tydnu. Uz nyni zacina dostavat stale vice clanku z oblasti mimo Queenlandskou metropoli. Velice zajimavy prisel naprilad minuly vikend a pojednaval o praci dobrovolniku s rangery v narodnim parku Moreton, obrovskem, nadhernem, temer opustenem pisecnem ostrove 2 hodiny lodi od Brisbane. Momentalne se k nemu zpracovava i obrazova priloha a bude nejspis castecne zarazen do nektereho z dalsich cisel.

Toto vydani vsak bude jeste venovano tematu ponekud obecnejsimu a tim je mistni flora a fauna.

Nemusite totiz ani vytahnout paty z mesta, abyste videli spoustu novych zvirat, o rostlinach ani nemluve (hlavne proto, ze se v nich sefredaktor nevyzna :-))

Ve stromech tu hnizdi krasni papousci, po rece plavou pelikani (neverili byste, jak obri ptak muze pelikan byt), po universitnim campusu behaji bush-krocani a poletuji bili ibisove a v parku u reky se uprostred cesty s oblibou vyhrivaji varani.

Prvni typicky australske zvire na ktere zrejme narazite je pak posssum (pokud nekdo znate cesky preklad, prosim poradte). Vypada to tak trochu jako velka krysa, biologicky to patri do stejne skupiny jako klokan a funkcne to tu nahrazuje veverku. Zajemci se mohou tesit na bohatou obrazovou dokumentaci, nebot possums se v noci s oblibou produciruji na vetvi tak 50 cm od okna sefredaktora.

Kdyz pak vyrazite za mesto, urcite potkate nejakeho klokana. Australane maji ke klokanum trochu dvojznacny vztah. Ma puvodni predstava byla, ze klokan je pomerne ridce se vyskytujici stvoreni, ktere je vsemi moznymi zpusoby chraneno. Coz o to, chraneno sice je, ale tim padem se zde vyskytuje v tak velkem mnozstvi, ze stava de-facto skodnou. Na povoleni strilet klokany musi byt sice statni licence (povolani cangaroo hunter, rocne je pry takto zastreleno az 3 miliony klokanu!!!, nazyvaji to hezkym terminem "kangaroo harvest";-)), ale kdyz se nikdo nediva ...zpravodaj Nick uvadi, ze kdyz delal spravce golfoveho hriste, tak sichta zacinala rano tim, ze se vzal buldozer a objelo se hriste a do rampy nahazeli mrtvi klokani, ktere tam pres noc, "tajne", najati lovci postrileli. Pouze obcas, kdyz na nejakeho zapomnel, prisli si mistni damy, hrajici rani particku golfu pri niz na mrtvolku narazily, stezovat a muselo jim byt pak vysvetleno, ze ten klokan zrejme zakopl a spadl na kamen tak nesikovne, ze to vypada skoro jako cisty prustrel hlavy.

Rovnez australska vlajkova lod sportu, tj. ragbyovy narodni tym, se jmenuje "Wallabies"a ne "Kangaroes". Walleby je takovy mensi klokan, je jich tu min a nikomu proto nevadi.

Zatimco klokan rozhodne zadny krasavec neni (takova skakajici velka krysa s ocasem), rozkosnejsi zviratko nez je koala jsem zatim asi jeste nevidel. V prirode je pomerne tezke na ne narazit (nam se to podarilo zatim jen jednou a to jen zdalky a v narodnim parku) a tak pokud si je chcete poradne prohlednout, nezbyva nez se vypravit do nejake koali rezervace ci zoo. Ono chovat koalu neni nijak narocne. 90% casu prospi schouleny ve tvaru kulicky na vetvi blahovicniku (mizejici porosty Eucalyptu jsou take jednim z duvodu tencici se koali populace) a probouzi se jen na zradlo. To pak spase nekolik listu, posune se na dalsi vetev a zase usne.

Uzasne prirodni krasy jsou pak skryty ve vodach oceanu, ktere Australii obklopuji. Jejich blizsi zkoumani se teprve chysta. Nepocitaje hvezdice a jine drobne zvirectvo ktere se vyplavuje po odlivu na plaz, byli redakci dosud spatreni pouzedelfini (jednak z lodi na Moreton a pak zblizka ze brehu na samotnem ostrove, kam si kazdy vecer po soumraku priplouva skupina 8 delfinu pro par ryb, ktere jim zde lide ochotne serviruji).

Zviratka vsak nejsou jen krasna a roztomila, ale mohou byt i trochu nebezpecna. Ve skutecnosti, kdyz si pomyslite na libovolne opravdu nebezpecne zvire, tak s nejvetsi pravdepodobnosti zije prave v Australii. Predstava nasince pred odjezdem tedy byla takova, ze tady clovek nemuze ani vytahnout paty za ulice mesta aniz by ho nejaka jedovata potvora nesezrala. Nastesti primo z mista to vypada, ze snad zas tak hrozne toneni. Prinejmensim tim, ze clovek potkava mnoho lidi, kteri za to mesto paty vytahuji a cini to tak jiz desitky let a jsou stale na zivu, tak se krapanek uklidni :-).

Nejvetsim zabijakem pak kupodivu nejsou ani hadi (ti pry pred clovekem utecou, tak jen doufam, ze tak budou cinit i prede mnou), ani pavouci (byl jsem kamarady ujisten, ze redback, analog americke cerne vdovy, se v Brisbane opravdu, ale opravu vyskytuje, takze ted namatkove prohlizim pavouky u nas doma hledaje cervenou tecku na zadecku :-), ani zraloci, ale smrtelne jedovate morske meduzy. Kvuli jejich vyskytu je v letnich mesicich v tropickych castech Australie absolutni zakaz koupani v pobreznich vodach. Nastesti zimni obdobi, jiznejsi pobrezi a oblasti dale od pobrezi jsou od techto potvor bezpecne. Hned po meduzach pak nasleduji morsti krokodylove (salties). Krome nich tu ziji jeste i o trochu mene nebezpecni (neco ve smyslu: salty vas sezere hned a celeho, freshy jen po kouskach:-) krokodylove sladkovodni (freshies). Aby vsak oznaceni nematlo, vyhodou salties je, ze mohou zit jak ve slane, tak ale i ve sladke vode, takze je muzete potkat az 100km do vnitrozemi. A kdyby jste si nebyli nahodou jisti, co ze to vedle Vas zrovna plave, tak rozlisovaci znameni je nasledujici: ma-li to vice nez 5m, pak je to salty :-).

Celkove je vsak tech pripadu, kdy by nejake zvire zabilo turistu, pomerne malo a vetsinou si za to ti lide mohli dost sami (plavani na miste, kde je cedule "zakaz plavani, sezere Vas krokodyl", se opravdu nedoporucuje:-).

Daleko nejvic umrti turistu v Australi pak pusobi poust. Poroucha se jim auto, oni zpanikari a proti Vsem zasadam auto opusti a vydaji se pesky do neznama.... Tak jen doufam ze nam se auto neporoucha :-).

Jako bonus na zaver nabizim jeste tematicky prispevek do kulinarske rubriky zpravodaje. Mel jsem jiz tu moznost ochutnat jak klokana tak pstrosa emu, a nutno podotknout, ze to neni spatne maso. Ale kdybyste meli nahodou na vyber pak vezte, ze emu je lepsi :-).

Mejte se moc pekne

Vas sefredaktor zpravodaje

Martin


Štítky: Článek nemá štítky

Krátce

Nyní nejsou žádné novinky
Zobrazit všechny

Verča J. (6.1. 14:22)

Anketa k silvestru 2020 / 2021 spuštěna a běží do neděle 12.1. Tak kam letos pojedeme? Vyjádřete se zde: https://forms.gle/xvkzfPgVSc77zUA39
Těším se na Vaše odpovědi

Janka (21.11. 14:43)

Hmm, nové fotky na úvod, paráda:-)

Veronika (3.10. 11:33)

"Námořnické Martinské posvícení " pátek 15.11.2019 od 18:30, v hotelu Svornost, Dolní Počernice,
rezervačenky: 110 Kč (bez večeře), 220 Kč (s večeří) - Ivanka Stulíková tel. 603 563 292, resp. istulikova@seznam.cz Těší se Pavel Stulík (T1)

Káča R. (29.1. 8:55)

Smazala jsem ho já, věc se vyřešila. Šlo o letité nedodání Almanachu a špatnou komunikaci s Veronikou J. Dle informací od Verči už Jirka Almanach dostal.

Petr (21.1. 16:35)

Ještě nedávno tady byl takový dlouhý příspěvek od Jirky K.
Kdo ho smazal? 8-O:-?

Lilka (27.8. 11:05)

TeoCup je 9. - 11. listopadu.

Vstup do pokecu

Uživatelská nabídka

Login
Duben 2024
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Květen 2024
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Hledání

Poslední změna: 2.5.2022, 21:51:03